Kolejna propozycja chleba na zakwasie i kolejny ulubiony chleb. Gdybym miała wybrać, który z dotychczasowo upieczonych przeze mnie chlebów był najlepszy, to maiłabym duży problem… Wszystkie są tak samo pyszne i wszystkie stają się ulubione. Ten chleb wymaga trochę czasu, ale warto mu go poświęcić, bo jest wyśmienity. Cudownie chrupiąca skórka i pyszny pszenny miąższ. Po prostu musicie go spróbować!
Przepis Jeffreya Hamelmana.
Z podanych składników wychodzą dwa bochenki.
Składniki na zaczyn:
- 136 g mąki białej pszennej chlebowej
- 168 g wody
- 2 łyżki zakwasu żytniego lub pszennego
Wszystkie składniki na zaczyn wymieszać razem, przykryć szczelnie folią i odstawić na 12-16 godzin w temperaturze pokojowej.
Składniki na ciasto właściwe:
- 680 g mąki białej pszennej chlebowej
- 90 g mąki żytniej pełnoziarnistej
- 420 g wody
- 1 łyżka soli
- cały zaczyn
Wszystkie składniki ciasta właściwego oprócz soli wymieszać. Szczelnie przykryć i odstawić na około 60 minut w temperaturze pokojowej. Następnie ciasto posypać solą i zmiksować przez 2 minuty. Odstawić pod przykryciem do wyrośnięcia na 2,5 godziny składając dwukrotnie w tym czasie (co 50 minut).
Podzielić ciasto na dwie części i uformować z nich bochenki. Wsadzić do kosza do wyrastania. Ja w dalszym ciągu nie mam kosza, ale ciasto było na tyle zwarte, że uformowałam bochenki i pozostawiłam na blaszce, bochenki nie straciły formy. Pozostawić do wyrastania na kolejne 2,5 godziny.
Piec z parą w temperaturze 230°C przez około 45 minut. Studzić na kratce.
Smacznego!
Przepis bierze udział w akcji:
Akcja: “Chleby na zakwasie”.
Jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o każdym nowym wpisie skorzystaj z menu Powiadomienia
Mozesz mi podac jak sie robi zakwas do chleba? Dzieki
Zakwas robisz tak: do słoika wsypujesz 50g mąki żytniej razowej, wlewasz letnią przegotowaną wodę i porządnie mieszasz. Odstawiasz na 24h. Następnego dnia, mniej więcej o tej samej porze robisz dokładnie to samo- 50g mąki, 50g wody, mieszasz, odstawiasz. I tak przez 4 kolejne dni. Na 5 dzień zakwas jest już gotowy do użycia. Musisz jednak pamiętać, że to jest młody zakwas i potrzebuje wspomagania drożdży. Mój zakwas ma już ponad 2 lata i nie dodaję już drożdży. Po użyciu zakwasu jeśli nie pieczesz, chowasz go do lodówki. Przed każdym pieczeniem musisz na nowo dokarmić zakwas- czyli wyjmujesz zakwas z lodówki,… Czytaj więcej »
Chleb upiekłem, jest pyszny !!Piekłem go na prostokątnej blaszce ponieważ ciasto wyszło mi dość luźne i bałem się, że nie ograniczając go wyjdzie mi pizza 😉 Serdeczne dzięki za przepis. Pozdrawiam
Cieszę się, że smakował:)
Piętka moja!
hi hi ja tak mam z ciastami 🙂 ciężko mi określić, które jest naj i za każdym razem mówię, że to moje ulubione 🙂
A chlebek- idealny!
o rany!!! Cudny jest!!! Muszę go zrobić !!!
ma cudowny miąższ. już sobie wyobrażam masełko, które wpada w te dziury 🙂
piękny Ci wyszedł
Piękny wypiek i faktycznie bardzo smaczny. Kiedyś już go piekłam i fajnie że przypomniałaś ten przepis bo z chęcią do niego wrócę 🙂 A z tymi ulubionymi chlebami to widzę że tak jak u mnie 🙂 Ciężko się zdecydować, bo każdy jeden jest pod jakimś względem najlepszy 🙂
Chrupiąca skórka i ten zapach…idealne niedzielne śniadanko:)
piękne fotografie.
piękny chleb.
domowe pieczywo nie zastąpi żadnego innego.
http://www.karmel-itka.blogspot.com
http://www.slodkakarmel-itka.blogspot.com
Nie no ekstra,twój chlebek ,jaki on musi być smaczny i pachnący mmmm 🙂