Do tego wpisu robiłam już dwa podejścia. Piekłam pyszne rogaliki, po czym w niewiadomych okolicznościach rogaliki te po prostu gdzieś znikały. Jak to się mówi, do trzech razy sztuka, więc upiekłam je po raz trzeci. Tym razem z mocnym postanowieniem że własną piersią będę bronić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Udało się i dziś w końcu mogę się z Wami nimi podzielić. Są delikatne, puszyste i niesamowicie pyszne. Będą doskonale pasowały do dżemu, jak i do szynki. A! I robi się je ekspresowo. Polecam Wam bardzo, tylko uważajcie, bo na jednym nie poprzestaniecie:)
Przepis pochodzi z bloga Kornik w kuchni.
Składniki na 16 niezbyt dużych rogalików:
- 600g mąki pszennej
- 30g świeżych drożdży
- 200ml ciepłej wody
- 200ml maślanki
- 2 łyżki oleju
- 1,5 łyżeczki cukru
- 1,5 łyżeczki soli
- 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
Dodatkowo:
- 1 jajko do posmarowania rogalików
Do miski przesiać mąkę, wymieszać z solą, proszkiem i cukrem. Drożdże rozpuścić w ciepłej wodzie. Wszystkie mokre składniki wlać do suchych i wyrobić gładkie ciasto. Odstawić pod przykryciem w temperaturze pokojowej na 20 minut. Po tym czasie ciasto wyjąć z miski, krótko wyrobić, podzielić na dwie części. Każdą część rozwałkować na okrąg o średnicy około 25 cm. Następnie podzielić na 8 trójkątów, tak jak się kroi pizzę (razem 16). Każdy trójkąt zwinąć, zaczynając od podstawy i uformować rogalika. Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć ściereczką i odstawić na około 30 minut do napuszenia. Przed pieczeniem posmarować roztrzepanym jajkiem.
Piec w temperaturze 200°C przez 15 minut, do ładnego zarumienienia. Po tym czasie wyjąć z piekarnika, ostudzić.
P.S. Dżem truskawkowy oczywiście własnej produkcji, mój pierwszy:)
Smacznego!
Jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o każdym nowym wpisie skorzystaj z menu Powiadomienia
Witam,
czy do rogalików mogę dodać do środka marmoladę?
Pozdrawiam
Angelina
Tak.
Są pyszne, dziękuję za przepis 🙂
Drugi przepis który wypróbowałam i rewelacyjny…Rogaliki cudowne, pyszne mięciutkie i faktycznie bardzo szybko się robi.
Bardzo się cieszę, że przepisy się sprawdzają:)
Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.
Melduję wykonanie rogalików ! Wyszły GENIALNE !!! Nie jadłem nigdy lepszych, są wspaniałe. Dzięki za kolejny wspaniały przepis ! Twój blog to skarbnica wiedzy ! Myślałaś o kandydowaniu na prezydenta ?
A będziesz na mnie głosował? To rozważę tą opcję:):) Cieszę się, że rogaliki podbiły Twoje podniebienie:) I jednak zazdroszczę tej Twojej żonie:):)
Pozdrawiam!
Fantastyczne!!! Smakują całej rodzince. Robiłam dwa razy w ciągu 48h. Są baaardzo łatwe w wykonaniu. Polecam nawet początkującym.
Czy można zamienić maślankę na jogurt naturalny?
Myślę, że tak.
Super, dziękuję 🙂
Potwierdzam idealny przepis, ja ze względu na synka nie mogłam dodać maślanki, ale i tak wyszły super i na prawdę expresowo, bardzo polecam i dziękuję za super przepis!!
Bardzo dziękuję za przepis! Wyszły świetne, z miodem na śniadanie mmm 😉
Bardzo się cieszę!:)
Pozdrawiam serdecznie!
Właśnie skończyłam robić – są przepyszne. Smakują tak, jak wyglądają. Są mięciutkie. Jedyny problem (oprócz braku wałka i stolnicy) jaki miałam to zbyt klejące się ciasto – ale rozwiązałam to dosypując i dosypując i dosypując mąki. Ahaa nie miałam też papieru do pieczenia ale na blasze wysmarowanej olejem też są pyszne:)
Niedługo moje perypetie podczas pieczenia zamieszczę na swoim blogu.. jak tylko skończę jeść:)
Dzięki za genialny przepis – na pewno tu wrócę!
Cieszę się, że mimo kilku przeszkód wyszły doskonałe smakowały:) Dziękuję za komentarz i zapraszam częściej:)
Pozdrawiam!
Mam pytanie …po co dodaje sie proszek do pieczenia jak juz sa drozdze?? proszek generalnie nie jest zdrowy ,drozdze tez niby nie ,ale jak juz sie stosuje jedno to po co drugie? na samych drozdzach nie wyrosnie? pozdrawiam
Pierwszy raz spotkałam się z tym, że dodaje się proszek i drożdże równocześnie w preclach bawarskich, i byłam zdziwiona, ale gdy zobaczyłam kolejne przepisy, pomyślała, że na pewno w jakimś celu się to robi. W jakim? Powiem szczerze, że jeszcze tego nie odkryłam. Niestety:( Oczywiście na samych drożdżach wyrośnie, i podejrzewam, że różnica nie będzie widoczna.
Pozdrawiam.
Przepis wypróbowałam, rogaliki wyszły przepyszne 😀
Jako że chodziły za mną już dłuższy czas, mogę się teraz z satysfakcją zajadać ^^
Cieszę się, że smakują:) Też bym sobie zjadła:)
Pozdrawiam!
a z mąki pełnoziarnistej pszennej, byłoby?
Z samej raczej nie, ale spróbowałabym zrobić pół na pół ze zwykłą pszenną.
ale zgrabniutkie! oj kusisz niemiłosiernie tak pięknymi zdjęciami
gdy tak sobie patrzę na te pyszne rogaliki, to jakoś mnie nie dziwi, że potrzebowały kilku podejść by wreszcie zdążyć załapać się na zdjęcie..:)
tak tak, pewnie sama zjadłam zanim ostygły, winny się tłumaczy 😛 ale nic dziwnego, bo wyglądają idealnie…
nie dziwie sie, ze tak szybko zawsze znikaja! ^^
Jakie zgrabne i rumiane 🙂
Faktycznie jak tak pięknie wyglądają to człowiek ani się nie obejrzy a modela do zdjęć brak, u mnie to pewnie nawet ostygnąć nie zdążą. Ja też jestem zwolennikiem dodawania maślanki do wypieków złaszcza do muffinek. Dzięki temu mają aksamitny, lekko kwaskowy smak – co przy dużej dawce cukru nnie pozostaje bez znaczenia 🙂 Czas na maślankę w rogalikach. Dzięki za przepis pozdrawiam kamila
Tylko po nie sięgnąć i chrupać:)
może na niedzielne śniadanko bym zrobiła 🙂 a teraz porywam jednego, no może dwa na dobry początek piątku 🙂
Widzę, że jesteś rogalikową mistrzynią. Już zacieram ręce na solanki a tymczasem jutro na długa sobotnią podróż wakacyjną upiekę te cudne, które tu prezentujesz:)
Mistrzynią… oj nie, daleko mi, ale bardzo dziękuję za słowa uznania:) Rogaliki polecam, bo są przepyszne!
Pozdrawiam:)
nooo cudne chyba zrobię w weekend na sniadanie ;)))