Bardzo proste i szybkie ciasto, do którego nie musicie nawet wyciągać miksera. Ale to nie jest tak, że jak ciasto jest łatwe, to nie ma możliwości, żeby nie wyszło. Już niejednokrotnie przekonałam się, że to, co na pozór wydaje się bezproblemowe, stwarzać może duże problemy. Problemy pod tytułem ZAKALEC! Wiem, że dla wielu z Was, podobnie jak dla mnie, ciasta z maślanką, kefirem czy jogurtem to wyzwanie. Takie właśnie wyzwanie rzuciła na swoim fanpagu Margarytka. A ja postanowiłam je podjąć. Nie liczyłam na sukces, a raczej na spektakularną porażkę – jak zawsze w przypadku tego typu ciasta. Ale podeszłam do tematu “na rozum”. Bo skoro piekę muffiny z dodatkiem kefiru, czy też maślanki i NIGDY nie zdarza się w nich zakalec, to do tego ciasta trzeba podejść dokładnie tak, jak do ciasta na muffinki. Przyznam szczerze, że nawet maślanka była prosto z lodówki 🙂 A zakalca brak! Pamiętajcie, że nie należy miksować ciasta, ja wymieszałam je po prostu dokładnie widelcem. Więc do boju, bo ciasto jest przepyszne, wilgotne i znika w mgnieniu oka. I do tego ta kruszonka… 🙂 Polecam bardzo!
A za przepis i przełamanie zakalcowej klątwy dziękuję Margarytce.
Składniki na kruszonkę:
- 150g mąki
- 100g drobnego cukru
- 80g zimnego masła
Wszystkie składniki kruszonki wyrobić między palcami do konsystencji “mokrego piasku”. Wstawić do lodówki.
Składniki na ciasto:
- 350g mąki
- 1/2 szklanki* cukru (lub trochę więcej, jeśli ktoś lubi słodsze ciasta)
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
- 1 szklanka maślanki
- 1/2 szklanki oleju
- 2 duże jajka
Dodatkowo:
- dowolne owoce w takiej ilości, by zakryły cały wierzch ciasta
W jednym naczyniu połączyć wszystkie suche składniki, w drugi wszystkie mokre. Zawartość obu naczyń połączyć i wymieszać, do połączenia się składników. Ciasto będzie dość gęste i takie ma być.
Blaszkę o wymiarach 20x30cm wyłożyć papierem do pieczenia. Przełożyć ciasto, na wierzch wysypać umyte i osuszone owoce. Posypać kruszonką.
Piekarnik nagrzać do 175°C (termoobieg + grzałka dół) lub 180 – 190°C (grzałka góra – dół). Włożyć ciasto i piec 45 – 50 minut, lub do tzw “suchego patyczka”. Po tym czasie wyjąć ciasto z piekarnika i pozostawić do wystygnięcia.
szklanka = 250ml
Smacznego!
Pyszne! Upiekłam rano, jem właśnie do kawy. Dałam borówki i mrożone truskawki, nie ma zakalca. 🙂
Czy można użyć mrożonych owoców? Aktualnie sezon się jeszcze nie zaczął i mam kłopot. Jeśli można to czy najpierw je odmrozić? Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂
Można, nie trzeba rozmrażać.
To ciasto,to jeden wielki zakalec🙁
Za dużo owoców pewnie
pyszne!!! pyszne!!!! ja robię z rabarbarem
Pyszne !!!, pyszne !!! właśnie robię z rabarbarem już drugi raz
Dzięki za przepis! Ciasto było pyszne i rozeszło się w godzinę 🙂 Jestem początkującą kucharką i spodziewałam się zakalca , a tu wyszło pyszne i wilgotne niemalże puchate ciasto z borówkami i brzoskwinią 🙂 Pychotka
Bardzo się cieszę, że się udało!
To moje ulubione ciasto, ponieważ jest bardzo łatwe, nie potrzebuje miksera, robi je się niezwykle szybko, a co najważnejsze, jest po prostu PYSZNE!
Cieszę się, że smakuje 🙂
Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
Pyszne!! robiłam wiele razy, z różnymi owocami 🙂 .Dziękuję za przepis!!!
Cieszę się, że przepis się przydał.
Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
Właśnie piekę to ciasto z truskawkami, zamiast kruszonki dałam płatki migdałowe. Pachnie obłędnie! 🙂 Już nie mogę się doczekać 🙂
Właśnie moje jest w piekarniku 🙂
Przepyszne ciasto! Piekłam je dzisiaj i rewelacja! Wilgotne, nie przesłodzone, a robi się je ekspresowo. Ja również dałam kefiru, zamiast maślanki i ominęłam kruszonkę ( jakoś mi do ciasta ucieranego nie pasuje). Mam uwagę co do długości pieczenia. Piekłam w 160 stopniach przez 10-12 min i wyszło super. Gdybym trzymała 45-50 min wyjęłabym zapewne w stanie zwęglenia:). Ale piekłam na dużej blaszce więc nie był wysoki i może to dlatego. Dziękuje za przepis i pozdrawiam
12 minut?? To chyba musiała być największa blacha. Na takiej jak podałam piecze się ok 45 minut. Ciasto jest dość wysokie.
Cieszę się, że smakowało 🙂
Pozdrawiam!
hehe:), nie no nie największa, bo wtedy to osiągnęłabym wysokość pizzy chyba;), ale to chyba mój piekarnik żyje swoim życiem i piecze w wyższej temp. Przekonałam się o tym po włożeniu dodatkowego termomertu:/
Kruszonka w tym cieście robi naprawdę wiele dobrego, ale musi być koniecznie na maśle. Cudowny aromat i smak. MNIAM! 🙂
Jak kruszonka, to tylko na maśle! 🙂
Mogłabym godzinami przeglądać Twoje przepisy, ciągle znajdując coś fajnego do wypróbowania. Musze to napisać – po prostu uwielbiam tu zaglądać 🙂 Nie wyobrażam sobie kulinarnych blogów bez Słodkiej Babeczki 🙂
Czekam na kolejne słodkie przepisy z niecierpliwością :0)
Nawet nie wiesz, ile przyjemności mi sprawiłaś tym komentarze! Dziękuję!
Dołączę do grona chwalących ciasto. Wypróbowane, bardzo dobre. Kruszonka wreszcie wyszła mi taka jak powinna. Pozdrawiam.
Cieszę się i dziękuję za komentarz.
Pozdrawiam.
Witaj Asiu 😉 zastanawia mnie, czy to ciasto można po upieczeniu zamrozić? 😉 bo tak myślę, żeby zrobić na dużej blaszce z podwójnej porcji i po ostudzeniu część zamrozić. byłoby w sam raz na wypadek niespodziewanej wizyty gości 😀 co o tym myślisz? I w jaki sposób je ewentualnie rozmrażać? pozdrawiam ciepło 😉
Można jak najbardziej, po prostu po wystudzeniu zawiń w folię aluminiową i zawiń szczelnie w woreczek i już. Rozmrażając zostaw w foli, będzie świeże jak po upieczeniu.
Pozdrawiam.
Najłatwiejsze ciasto w świecie. Zrobione z wiśniami i już w 1/3 zjedzone . Następnym razem zmienię kruszonkę na owsianą lub migdałową ta nie miała piastującej mi konsystencji. Przepis na ciasto wart 5 *. Nigdy już nie kupie ciasta z owocami w cukierni 🙂
Uwielbiam to ciasto! Piekłam kolejny raz, dzisiaj polecam z jagodami! Pychotka 🙂 czekam na nowe przepisy. Pozdrawiam serdecznie
wyszło super, ogłaszam koniec klątwy zakalcowej związanej z ciastami jogurtowymi 🙂
Strasznie się cieszę!
Zrobiłam z budyniem i nektarynkami. Całość po upieczeniu posmarowałam zmiksowanym, podgrzanym dżemem brzoskwiniowym. PYCHA!
Robiłam w czwartek, wyszło super! bardzo proste w wykonaniu, delikatny maślany smak, lekkie i puszyste. Dodałam truskawki 🙂 Wszystkim smakowało. Czekamy na nowe przepisy, bo są ekstra!
A i jeszcze jedno pytanie, o którym zapomniałam 🙁
Gdzie najlepiej przechowywać ciasto? Lepiej w lodówce czy w temperaturze pokojowej? (uwzględniając ew. wersję z budyniem)
Z góry dziękuję za odpowiedź na oba pytania.
Pozdrawiam 🙂
W chłodnym miejscu, ale nie w lodówce.
Można do ciasta dodać “kratkę” z budyniu? Czy będzie za ciężko?
Będzie za ciężko.
A masz gdzieś, Asiu, taki przepis? I jakie proporcje do budyniu? Powinien być jeszcze ciepły czy lepiej schłodzić przed wyłożeniem na ciasto? Sorki, że Cię zadręczam, ale jesteś dla mnie w pewnym stopniu autorytetem w kwestii wypieków:))
Niestety, nie mam takiego ciasta, ale sprawdź zakładkę “ciasta z owocami”, tam jest ciasto z owocami i budyniem.
Mi wyszedł mega zakalec. Ale nie narzekam bo lubię zakalce 😉
Nie miałam maslanki wiec dałam jogurt ale nie dodawalam mleka i moze dlatego wyszedl zakalec? A moze dlatego że foremke mam troszke wieksza?
Ale i tak będę czesto wracac do tego przepisu 🙂
Jest pyszne!!! Zrobiłam wczoraj z truskawkami. Błyskawicznie się robi, super smakuje, pięknie wyrosło. dzięki!!!
Bardzo się cieszę, że się udało. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
Jutro upiekę ze świeżymi śliwkami, mocno wierzę że się uda tak samo pysznie jak jogurtowe z truskawkami 🙂
I ja w to wierzę! 🙂
Po cieście ani śladu, nigdy chyba nie rozeszło mi się ciasto w jeden dzień, ba! w jedno popołudnie! Niestety zakalec był na środku ciasta tylko, może to wina śliwek? Ale nie ważne bo ciacho pycha i zrobię powtórkę na pewno 🙂
Czy mogłabym zamiast maślanki dodać jogurt naturalny? Wiem, że na blogu jest również przepis na jogurtowe ciasto z truskawkami, ale ostatnio robisz cały czas to, więc wydaje mi się lepsze. Proszę o szybką odpowiedź, pozdrawiam.
Można dodać jogurtu, ale gdyby ciasto było za gęste (maślanka jest jednak rzadsza), to dodaj trochę mleka. Nie jest lepsze od jogurtowego. Robię je ostatnio, bo jest dużo szybsze. Tamto ciasto jest jednak troszkę inne, jakby lżejsze.
Pozdrawiam!
A jaki dać olej? Który jest najlepszy do ciast? 🙂
Najlepszy będzie taki, który sama najczęściej używasz, ja używam naprzemiennie słonecznikowy i rzepakowy. Są bez zapachu, więc nie “przeszkadzają” w cieście.
Wygląda smakowicie… jutro u mnie będzie z truskawkami… mam nadzieję bez zakalca 🙂
Również mam taką nadzieję 🙂
pycha:) zjadłabym kawałek:)
u mnie też zakalca brak a ciasto jest tak proste a przy tym pyszne, że latem można je piec na okrągło 🙂
maślankowe ciasta uwielbiam 😉