Czy próbowaliście już kiedyś swoich sił w budownictwie? Ja owszem, ten etap mam już za sobą. Zbudowałam w swoim życiu (i otynkowałam) jeden śmietnik, komin, i kawałek muru:) Ale tym razem zajęłam się budowaniem domków. Oczywiście domków piernikowych. Gdy pierwszy raz robiłam taki domek, to nie obyło się bez awantury, kto ma go dekorować. Musiałam piec kolejne:) Dlatego teraz przezornie upiekłam od razu 3, żeby każdy miał swoją własną chatkę. Ciasto na te chatki jest idealne, nie odkształca się i nie deformuje podczas pieczenia. Po wystygnięciu robi się twarde. Najtrudniejszą czynnością jest posklejanie domu w całość, ale jeśli będziecie to robić etapami, to wszystko się uda jak należy. Dla ułatwienia, zrobiłam dla Was szablon chatki z piernika, ale oczywiście możecie zrobić chatkę według własnych upodobań. Radość przy dekorowaniu wynagrodzi Wam wszelkie trudy. Polecam!
Przypominam również o ciągle trwającej akcji charytatywnej Słodki Kalendarz 2014!! Dołącz się do niej 🙂 lub zaproś znajomych!
Przepis na ciasto pochodzi od Dorotuś i jest to najlepsze ciasto do domków jakie wypróbowałam.
Składniki (z podanych składników powinny wyjść dwie nieduże chatki, wg wymiarów z szablonu):
- 600g mąki pszennej (ponieważ niektórym ciasto się bardzo kruszyło, proponuję wsypać ok. 500g i ewentualnie później dosypywać jeśli ciasto będzie zbyt luźne)
- 250g margaryny (jeśli domek będzie zjedzony polecam masło)
- 200g ciemnego cukru muscovado (biały cukier się nie nadaje)
- 7 łyżek płynnego miodu
- 1,5 łyżeczki sody
- 1 opakowanie przyprawy do piernika
W garnuszku umieścić margarynę, cukier, miód i podgrzać, aż wszystko się rozpuści. Lekko przestudzić.
Do misy miksera wsypać mąkę, sodę, przyprawę piernikową, wlać rozpuszczoną margarynę z pozostałymi składnikami. Zmiksować na gładką masę.
Ciasto rozwałkować na grubość 4-5mm i wycinać z niego poszczególne elementy domku. Najlepiej wałkować od razu na papierze do pieczenia, wtedy łatwiej będzie przenosić wszystkie elementy na blaszkę. W ścianach można wyciąć dowolne kształty, które będą oknami, wszystko wg własnego uznania, w zależności jakie foremki posiadamy.
Piec w temperaturze 180°C przez 12 minut. Brzegi ciasta powinny być lekko zarumienione. Wyjąć z piekarnika, chwilę pozostawić na blaszce – ciasto będzie miękkie. Gdy lekko przestygnie i stwardnieje przenieść na kratkę do całkowitego wystygnięcia.
Szablon chatki piernikowej (gotowy do druku)
Sklejanie domku:
Do sklejenia chatki:
- 1 białko
- około 1,5 szklanki cukru pudru
Cukier puder przesiać, utrzeć razem z białkiem łyżką lub drewnianą pałką (ja ucieram wszystko razem mikserem, końcówką do wyrabiania ciasta kruchego). Lukier powinien być bardzo gęsty, szybciej zastygnie i będzie mocniej trzymał sklejane elementy.
Dobrze jest znaleźć sobie odpowiedniej wielkości podpórki, które będą przytrzymywać i lekko dociskać ściany podczas sklejania. Ja nakładam spoinę od środka – żeby na zewnątrz mieć większą swobodę w dekorowaniu. Można też sklejać od zewnątrz – powinno być łatwiej. Cały domek skleja się etapami – najpierw ściany, potem połowę dachu a na koniec jak już lukier się mocno zestali doklejam drugą połówkę dachu. Cały proces zajmuje trochę czasu – u mnie domki często czekają na wenę po kilka dni. Każdego dnia coś tam mu dokleję.
Na koniec pozostaje ustawienie na podstawie i finalne dekorowanie… I tu już nie ma żadnych ograniczeń, możecie użyć swojej wyobraźni i zaszaleć!
A tak wyglądały moje udekorowane chatki w poprzednich latach, na zdjęcia udekorowanej w tym roku musicie niestety poczekać, aż wena przyjdzie:)
Powodzenia!
Nie polecam tego przepisu wszystkie gwiazdki odwilgły i są miękkie i nie nadają się do złożenie choinki, niestety porażka a upiekłam gwiazdek na 6 choinek
Witam.Czy zamiast tego cukru można dodać cukru trzcinowego?
Polecam jednak poszukać takiego jak w przepisie, w ostateczności użyć trzcinowy.
Niestety żenada. Wszystko robiłam wg przepisu.ciasto fajnie się lepilo. Za to jak wyjęłam z piekarnika to się poplakalam. Zupełnie odksztalcone! Otwory zaciśnięte krawędzie krzywe. Szkoda roboty. Poza tym zdecydowanie ciasto jest zbyt słodkie. Nie polecam.
A ja polecam, bo wielokrotnie robiłam 🙂 Ilość cukru zawsze można zredukować, poza tym, w zamyśle chatka jest do dekoracji a nie do jedzenia. Jeśli z ciastem się dobrze pracowało, a po upieczeniu się odkształciło, to przyczyn może być kilka (i wcale nie żenujący przepis). Mogło mieć odrobinę za mało mąki, odrobinę za krótko się piec, albo być za cienko rozwałkowane… Otwory trzeba wycinać spore, ponieważ zawsze ciasto rośnie…
Przed wlozeniem elementow domku do piekarnika w otwory okienne wsypalam pokruszone pokruszone kolorowe landrynki i wyszly fajne witraze.
robiłam ściśle wg przepisu, ale nie wiem co jest nie tak, ciasto się rozwarstwia tzn, nie bardzo sie klei nie jest spoiste, co prawda nie kruszy sie całkiem , powinno chyba być ość zwarte i plastyczne, tak myśle, mam mąke z kłoskiem typ 550. niestety tortowa u nne jest nieosiągalna, co można dodac żeby uzyskać dobrą konsystencję? masła chyba nie bardzo bo będzie zbyt tłuste,
Za mało tłuszczu.
Ciasto piernikowe musi polezec np przez noc wtedy wszystko ładnie się zespala.Jak po takiej nocy wyciągnięcie takie ciasto to się nie przestraszcie bo jest twarde ale wtedy trochę trzeba powyrabiac i jest git.
Witam,
co się stanie jeśli użyjemy zwykłego, białego cukru? Dlaczego się nie nadaje?
Pozdrawiam 🙂
Ma zupełnie inną strukturę, oraz smak.
Witam, chatki fenomenalne! Robiłam w zeszłym roku. Jednak u mnie ciasto po upieczeniu również się odkształca. W komentarzach pisałaś, że może byc to wina mąki. Napisz proszę jakiej Ty używasz byc może to jej wina. Do chatki dodałam również brązowy cukier trzcinowy z biedronki.
Używam mąki tortowej szymanowskiej.
Jak długo wytrzyma taki domek? Po jakim czasie zmięknie? Jego dach się ugnie?
To bardzo różnie. W zależności od wilgotności powietrza. Jeden domek po 3 latach stał cały i nic mu się nie zapadło, drugi po półtorej roku się rozsypał (stał w kuch na półce). Moje zawsze stoją bardzo długo, mam w domu sucho. Dach się nie ugina. Jak będziesz robić, pamiętaj, żeby nie wałkować ciasta zbyt cienko. Musi być grube, tak na ok 5mm.
Przepis super!
Pierwszy raz piekłam piernik i trzymając sie przepisu wszystko wychodzi idealnie.
Jedyne co można by było dodać w opisie to to, że ciasto troszeczke sie odkształca podczas pieczenia i zaraz po wyjęciu, gdy ciasto jest jeszcze miękkie można przyłożyć szablony i poodkrawać nierówne brzegi, ale ma sie na to około minuty. Po ostygnięciu ciasta nie ma możliwości na poprawki co może utrudnić składanie domku.
Nie powinno się odkształcać, w tym tkwi jego zaleta. Ale dobrze, że się wszystko udało.
Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!